ΚΥΠΑΡΙΣΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Τόπος\Χρονολογία γέννησης: Κρήτη, 1879

Τόπος\Χρονολογία θανάτου: Αθήνα, 1944

Σπουδές: Πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μεταπτυχιακά-ως υπότροφος της Αρχαιολογικής Εταιρείας-σε Γερμανία και Γαλλία.

Ενεργός θητεία: 1942-1944

Θέση: Επικουρικός (Έκτακτος;) Καθηγητής (1939), Τακτικός Καθηγητής (1942)

Γνωστικό Αντικείμενο\Έδρα: Αρχαιολογία

Εργογραφία (ενδεικτική): Περιγραφή νέων ευρημάτων Αθηνών και Αττικής (1900). Σοφοκλέους Οιδίπους τύραννος\έμμετρος μετάφρασις (1907). Ευριπίδου Ιφιγένεια η εν Ταύροις\έμμετρος μετάφρασις (1910). Ομηρικός σκύφος εν Κεφαλληνία (1914). Τα σοννέτα της θεατρίνας (1915). Επιτύμβιον Επίγραμμα μετά παρατηρήσεων εις την αρχαίαν προσωδίαν. Καλόν-Φύσις-Τέχνη. Σύντομος Οδηγός της Αρχαίας Ολυμπίας. Ολυμπιακά (1927).

Μαθήματα: (Την περίοδο 1941-1948 δεν εκδόθηκαν Επετηρίδες από το Πανεπιστήμιο Αθηνών συνεπώς δεν μπορούν να καταγραφούν τα διδασκόμενα μαθήματα της συγκεκριμένης περιόδου).

Δημόσια παρουσία: Έφορος Αρχαιοτήτων (1910 κ.ε.) Κεφαλονιάς, Αχαΐας και Ήλιδας. Έφορος Αρχαιοτήτων Αττικής  (1924 κ.ε.). Διευθυντής του Αρχαιολογικού Τμήματος του Υπουργείου Παιδείας. Πραγματοποίησε πλήθος ανασκαφών σε Κεφαλονιά, Ολυμπία, Αχαΐα, Αττική και Ιθάκη. Διευθυντής της Ακρόπολης, συμμετείχε ενεργά στην απόκρυψη των αρχαιοτήτων του Ιερού Βράχου από τα μέσα Νοεμβρίου 1940 κ.ε..

Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής και βασικό στέλεχος της Νέας Ακαδημ(ε)ίας Γραμμάτων και Τεχνών εν Πάτραις (1916-19), πνευματικής κίνησης με στόχο την προαγωγή των Γραμμάτων και των Τεχνών στην αχαϊκή πρωτεύουσα [1].

[1] Λήμμα,  «Κυπαρρίσης Νικόλαος» στη Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια, τόμος ΙΕ', Εκδοτικός Οργανισμός Ο Φοίνιξ, Αθήναι χ.χ., σ. 397. Λήμμα,  «Κυπαρρίσης Νικόλαος» στο Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν Λεξικόν Ηλίου, τόμος 11, Έκδοσις της Εγκυκλοπαιδικής Επιθεωρήσεως Ήλιος, Αθήναι χ.χ., σ. 711. Παναγιώτης Γεωργίου (2010), «Ακαδημαϊκόν Ημερολόγιον Πατρών», Δανϊηλίς, daniilida.lis.upatras.gr/index.php/ak_hmer_patron (15/3/2019) και Δημοσθένης Κούκουνας-Νατάσα Κούκουνα (διεύθυνση σύνταξης), «Κυπαρίσσης Νικόλαος», Βιογραφική Εγκυκλοπαίδεια του Νεώτερου Ελληνισμού (1830-2010), Αρχεία Ελληνικής Βιβλιογραφίας, Δεύτερος Τόμος, Μέτρον, Αθήνα 2011, σ. 310.