ΚΡΕΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Τόπος\Χρονολογία Γέννησης: Στείρι Βοιωτίας, 1839

Τόπος\Χρονολογία θανάτου: Αθήνα, 1926

Σπουδές: Απόφοιτος της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής. Πτυχιούχος της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μεταπτυχιακά-Φιλοσοφία, Ιστορίας-ως υπότροφος του ελληνικού κράτους στο Πανεπιστήμιο της Λειψίας (1865- ;).

Ενεργός θητεία: 1889-1896

Θέση: Υφηγητής

Γνωστικό Αντικείμενο\Έδρα: Ελληνική Ιστορία

Εργογραφία (ενδεικτική): Νέα Ελλάς. Ανέκδοτα συγγράμματα ή Ελληνικόν θέατρον υπό του Γ. Κρέμου (1872). Φωκικά. Προσκυνητάριον της εν Φωκίδι μονής Οσίου Λουκά τουπίκλην Στειριώτου, τ. Α΄ (1874. Ανάλεκτα. Εκδιδόμενα επιστασία του επί των βιβλίων τμήματος της Κεντρικής Επιτροπής υπέρ τω ήρωι Αθ. Διάκω κενοτάφιον, τχ. Πρώτον (1876). Κατάλογος χειρογράφων της Εθνικής και της του Πανεπιστημίου βιβλιοθήκης. Αλφαβητικός και περιγραφικός μετ' εικόνων και πανομοιοτύπων, τ. Α΄ Θεολογία (1876). Ιστορική Γεωγραφία της αρχαίας μεσαιωνικής και νέας Ελλάδος. Προς χρήσιν παντός φιλομαθούς ιδία δε των εν τοις Γυμνασίοις μαθητών, Βιβλίον πρώτον (1878). Ύμνοι του πρωτομάρτυρος Ρήγα του Φεραίου μετά συντόμου βιογραφίας (1878). Χρονολογία της Ελληνικής Ιστορίας. Προς χρήσιν φιλομαθούς, ιδία δε των εν τοις Γυμνασίοις μαθητών (1879). Φωκικά. Ιστορία της εν Φωκίδι μονής του Οσίου Λουκά τουπικλήν Στειριώτου, τ. Β΄ (1879) τ. Γ΄ (1880). Ιερόσυλοι και Πυθοί ιερού και ιεροί πόλεμοι. Πραγματεία κατά τας πηγάς συντεθειμένη, μετά τοπογραφικού χάρτου των Δελφών (1889). Νεωτάτη γενική ιστορία ως τέταρτος τόμος συμπληρωματικός της γενικής ιστορίας Α. Πολυζωίδου (1789-1890) (1890). Δύο ιστορικαί πραγματείαι Δευτέρα έκδοσις. Α΄. Ομοσπονδία των λαών της ελληνικής χερσονήσου είναι το γε νυν χίμαιρα. Β΄. ο βασιλόπαις Κόμοδος ή πώς διαφθείρεται ο νέος (1891).Προέκθεσις των κατά τον ανδριάντα του Αθανασίου Διάκου (1891). Σύμμικτα (1904). Ιστορία του σχίσματος των δύο εκκλησιών Ελληνικής και Ρωμαϊκής, 4 τόμοι (1905). Ιστορικαί υποτυπώσεις Α΄ το Αθήνησι Α΄ Στρατιωτικόν Νοσοκομείον κατά τον συμμαχικόν πόλεμον του 1912-1913, μετά εικόνος των εν αυτώ εργαζομένων (1913).

Μαθήματα: Αρχαία Ελληνική Ιστορία (1989-96), Μεγάλη Ελληνική Επανάστασις (1821) (1890-96)

Δημόσια παρουσία: Καθηγητής της Ιστορίας και Γεωγραφίας στο Βαρβάκειο Γυμνάσιο καθώς και στο Α΄ Γυμνάσιο Αθηνών. Υφηγητής στο γνωστικό αντικείμενο της Ελληνικής Ιστορίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1889),  συνέταξε τον κατάλογο χειρογράφων της Εθνικής Βιβλιοθήκης.

Αρθρογράφος πολλών αθηναϊκών εφημερίδων και συνεκδότης από κοινού με τους Ν. Χαλικιόπουλο και J. M. Deffner της εφ. «Νέα Ελλάς».  Γυμνασιάρχης-μετά την θητεία του στο Πανεπιστήμιο Αθηνών-σε Λαμία, Αίγιο, όπως και στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιώς. Εισηγητής του μαθήματος της Γυμναστικής στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Το 1902 μετέβη στην Αίγυπτο, για την διεξαγωγή ερευνών γύρω από την ελληνιστική περίοδο, την ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου και των Διαδόχων του. Συνεργάτης από το 1904 και εξής του Βρετανού αρχαιολόγου sir Arthur John Evans στην ανασκαφή των ανακτόρων του Μίνωα στην Κνωσό.

Βραβεύθηκε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών για το σύγγραμμά του σχετικά με την Παπική Εκκλησία και με το μετάλλιο της Φιλολογικής Αξίας από τη Γαλλική AcadémiedesSciénces[1].

[1] Δημοσθένης Κούκουνας-Νατάσα Κούκουνα (διεύθυνση σύνταξης), «Κρέμος Γεώργιος», Βιογραφική Εγκυκλοπαίδεια του Νεώτερου Ελληνισμού (1830-2010), Αρχεία Ελληνικής Βιβλιογραφίας, Δεύτερος Τόμος, Μέτρον, Αθήνα 2011, σ. 296 και «Παράρτημα: Τα Μαθήματα στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (1837-1932) στο Βαγγέλης Δ. Καραμανωλάκης, Η Συγκρότηση της Ιστορικής Επιστήμης και η Διδασκαλία της Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (1837-1932), Ιστορικό Αρχείο Ελληνικής Νεολαίας Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς 42, Ινστιτούτο Νεοελληνικών Ερευνών ΕΙΕ, Αθήνα 2006, σσ. 424-26. Για τον Βοιωτό αυτό ακαδημαϊκό, βλ. ειδικότερα, Θανάσης Χρήστου, Γεώργιος Π. Κρέμος 1839-1926. Ένας κορυφαίος Αραχωβίτης Ιστορικός, Δήμος Αράχωβας, 2005.