ΒΑΜΠΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Αθήνα 1840 - Μεσολόγγι 1913

Δημοσιογράφος, συγγραφέας και ανώτερος διοικητικός υπάλληλος του ελληνικού κράτους. Τις εγκύκλιες σπουδές του, τις ολοκλήρωσε στη γενέτειρά του. Στη συνέχεια, φέρεται να σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, μολονότι κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώνεται από τις σχετικές πηγές [1].  Ακολούθως, επιδόθηκε στη δημοσιογραφία  και συνεργάστηκε με διάφορες εφημερίδες και περιοδικά. Ίδρυσε και διηύθυνε, κατόπιν, το αρχικά εβδομαδιαίο και αργότερα μηνιαίο περιοδικό «Εθνική Βιβλιοθήκη» (1865-1876) από κοινού με τους Α. Σκαλίδη και Π. Ματαράγκα [2] καθώς και την ημερήσια εφημερίδα «Στοά» [3].

Διετέλεσε, επί μακρόν, Νομάρχης Πατρών, Λαμίας και Μεσολογγίου, βασιλικός επίτροπος στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος (1870), όπως επίσης και γενικός γραμματέας του Υπουργείου Εσωτερικών, όπου ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τον τομέα της γεωργίας, συντελώντας στην μεγάλη πρόοδό του, με την σύσταση Γεωργικής Εταιρείας, γεωργικών σταθμών κ.ά. .

Επιπρόσθετα, υπηρέτησε ως γενικός γραμματέας του Εθνικού τότε Πανεπιστημίου από τις 14 Ιουνίου 1884 (π.η.) [4] μέχρι τις 11 Μαΐου 1885 (π.η.) [5]. Στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του κωδικοποίησε τους σχετικούς με το Πανεπιστήμιο νόμους, σε ιδιαίτερη πραγματεία υπό τον τίτλο: «Οι Νόμοι του Εθνικού Πανεπιστημίου, εκδιδόμενοι επί της πρυτανείας Κων/νου Ν. Κωστή, αποφάσει της ακαδ. Συγκλήτου και δαπάνη του Πανεπιστημίου, επιμελεία Αρ. Βαμπά, εν Αθήναις, εκ του τυπογραφείου Σ. Κ. Βλαστού, 1885». Απεβίωσε, όντας Νομάρχης Μεσολογγίου και κηδεύτηκε δημοσία δαπάνη. Συνέγραψε μεγάλο αριθμό μελετών και μετέφρασε σειρά διηγημάτων παιδαγωγικού περιεχομένου, κυριότερα από τα οποία είναι τα εξής: «Ο Γελών Άνθρωπος» του Victor Hugo (Αθήνησι, Πέρρης και Βαμπάς, 1869), «Παλαιοί Μύθοι με νέον ένδυμα, Τέττιξ και Μύρμηξ» (Αθήνησι, 1877), «Ο κροκόδειλος της Αμερικής» του J. G. Zimmermann, μετάφραση εκ του γερμανικού, «Εθνική Βιβλιοθήκη» (φ. 11ης/12/1865) και «Η Μαρία ή το Ανθοφόρον Κάνιστρον» του Johann Christoph von Smid, μετάφραση από την γαλλική εκδοχή «Marie, la corbeille de fleurs» (εν Αθήναις, Σ. Κ. Βλαστός, 1881) [6].

[1] Ειδικότερα, στο Μητρώον των φοιτητών του εν Αθήναις Βασιλικού Πανεπιστημίου του Όθωνος, όπου καταγράφονται οι εγγραφές φοιτητών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών από το 1837 ως και το 1867, και το οποίο φυλάσσεται στο Μουσείο Ιστορίας του Ιδρύματος, στο Μητρώον των Διδακτόρων της Φιλοσοφίας του εν Αθήναις Εθνικού Πανεπιστημίου  αλλά και στον Πρυτανικό Λόγο του 1877-1878 (βλ. υπ. αρ. 10) δεν εντοπίστηκε το όνομα αυτό.

[2] Κώστας Μάγερ, Ιστορία του Ελληνικού Τύπου, τόμος Α΄ 1790-1900, εκδότης Α. Δημόπουλος, Αθήναι, 1957, σ. 296.

[3] Η παραπάνω εφημερίδα ιδρύθηκε στην Αθήνα στις 7 Φεβρουαρίου 1874 (π.η.) και κυκλοφόρησε για σχεδόν μία δεκαετία. Λήμμα «Στοά», ΜΕΕ, τόμος ΚΒ΄, σ. 393.

[4]«Ακολούθως ο κ. Πρύτανης ανήγγειλε τον διορισμόν του κ. Αριστείδου Βαμπά ως γραμματέως του Πανεπιστημίου […]». Συνεδρίασις ΙΔ΄, 14/6/1884, Πρακτικά Συγκλήτου (1883-1886), τόμος 14ος, σ. 81.

[5]«Μετά την ανάγνωσιν και επικύρωσιν των πρακτικών της προηγουμένης συνεδριάσεως ο κ. Πρύτανης ανεκοίνωσε τα εξής 1ον/ ότι το επί των Εκκλησιαστικών και της Δημοσίας Εκπαιδεύσεως Υπουργείον απεδέξατο την από της υπηρεσίας παραίτησιν του γραμματέως του Πανεπιστημίου κ. Α. Βαμπά […]». Συνεδρίασις Δωδεκάτη, 11/5/1885, ό.π., σ. 173.

[6] Ω, «Βαμπάς Αριστείδης», ΜΕΕ, τόμος ΣΤ΄, σ. 613.