ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ

Ο Δρ. Ανδρέας Α. Αντωνόπουλος, ΕΔΙΠ του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και μέλος του προσωπικού του Εργαστηρίου Ιστορικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης ανέλαβε τις ακόλουθες εργασίες:

1. Ταξινόμηση, καταλογογράφηση και σύνταξη καταλόγου του Αρχείου της ομότιμης καθηγήτριας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Όλγας Κατσιαρδή-Hering,
  2. Εκπόνηση έρευνας με τίτλο: «Οι Γενικοί Γραμματείς του Πανεπιστημίου Αθηνών 1837-1954», Αθήνα, 2018 ,
  3. Κατά το εαρινό εξάμηνο (2018-2019) είχε την επιστημονική επιμέλεια (συμπλήρωση, διόρθωση, υπομνηματισμός) σειράς συνοπτικών βιογραφικών παλαιών καθηγητών του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ (1837-1982) με τίτλο: «Διδακτικό Προσωπικό Ιστορίας-Αρχαιολογίας 1837-1974»,
  4. Κατά τα ακαδημαϊκά έτη: 2016-2017, 2017-2018 και 2018-2019, ολοκλήρωσε την μεταγραφή και διόρθωση 14.000 περίπου βυζαντινών επιγραφών στο Εργαστήριο Δημόσιου και Ιδιωτικού Βίου των Βυζαντινών (τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ), ενώ καταλογογράφησε μέρος της βιβλιοθήκης του ως άνω Εργαστηρίου και
  5. Κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 ασχολήθηκε με την ενοποίηση της τμήματος της αλληλογραφίας του ιστορικού Σπυρίδωνος Λάμπρου που τηρείται στο ομώνυμο αρχείο στο Εργαστήριο Ιστορικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης (Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας\Φιλοσοφική Σχολή ΕΚΠΑ) με εκείνη που εναπόκειται στο Ιστορικό Αρχείο του ΕΚΠΑ.

Η Δρ. Χαρίκλεια Μπαλή, ΕΔΙΠ του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και μέλος του προσωπικού του Εργαστηρίου Ιστορικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης ανέλαβε τις ακόλουθες ερευνητικές εργασίες:

1. Μεταδιδακτορική έρευνα για την αποστολή του καθηγητή Ν. Βλάχου στη Δωδεκάνησο (1946-1947) για την οργάνωση των εκπαιδευτικών θεμάτων των νησιών, εν όψει της Ένωσης με την Ελλάδα.
  2. Κατάταξη και τεκμηρίωση του ακατάτακτου τμήματος Αρχείου Βλάχου (φάκ. ΝΔ΄- Ξ΄).
  3. Μεταγραφή, μετάφραση και μελέτη της αλληλογραφίας του καθηγητή Σπ. Λάμπρου σχετικά με την οργάνωση του 16ου συνεδρίου των «Ανατολιστών» (Orientalistes) στην Αθήνα το 1912 (Ι.Α.Ε.Κ.Π.Α, «Αρχείο Λάμπρου», φάκ. 13,4).
  4. Εκπόνηση έρευνας με τίτλο «Η Σοφία Σαριπόλου (1916-1963) και το κληροδότημά της στην Φιλοσοφική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α.»
  5. Έρευνα σχετικά με τις εκπονηθείσες διατριβές στα ελληνικά ΑΕΙ (1944 κ. εξής) αναφερόμενες στους νεότερους χρόνους και ειδικότερα την επανάσταση του 1821.